Skorpioniškos mintys vakarams ilgėjant

DSC_6027 (Custom)

“Kodėl Dievas visur simbolizuojamas kaip šviesa? Ne todėl, kad Dievas yra šviesa, bet todėl, kad žmogus bijo tamsos”/Osho/

Visada labai norėjau “reabilituoti” juodą spalvą ir pačią tamsą. Man atrodė, kad su ja verčiau reikia susidraugauti, nei jos bijoti ar nuo jos bėgti. Kai kurie mistikai ir nušvitusieji mokytojai ragina, užuot laikiusis įsikibus šviesos, atsigręžti į tamsą. Daugelis religinių doktrinų teigia priešingai – eikite šviesos keliu, saugokitės tamsos demonų. Šie prieštaravimai veikiausiai kyla dėl skirtingo tamsos suvokimo. Paprastai tamsa žmonėms tai nežinomybė, pažadinanti baimę, skatinanti užsidaryti, saugotis. Manau, tai yra mūsų protėvių palikimas, vis dar gajus kolektyvinėje pasąmonėje. Šiuolaikinio žmogaus naktimis jau nebepersekioja laukiniai žvėrys, nebetyko kiti pavojai, visgi pastarųjų baimė kažkur giliai dar gyva. Kad pajustume ją užtenka išeiti į tamsią naktį, nepripildytą miesto šviesų ir Mėnulio spindulių. Šviesa mums asocijuojasi su gyvenimu, o tamsa grasina mirtimi.

Išorinė tamsa tiesiog yra. Ji apima viską. Ir ji saugi. Kaip saugios motinos įsčios, nešiojančios kūdikį. Kartais ją nušviečia Saulė, ugnis ar dirbtiniai šviesos šaltiniai, bet tik laikinai. Nes tamsa begalinė ir neaprėpiama, ji neturi šaltinio. Joje ištirpsta visi apribojimai, limitai, formos. Netgi šviesa paskęsta tamsoje. Tamsoje nelieka individualybės pojūčio. O tai labai nepatinka mūsų ego. Tikrai ne kiekvienas geba suvokti save tik kaip neapčiuopiamą, neaprėpiamą tamsos dalelę, o ne didelę ir svarbią asmenybę.

Vidinė tamsa, kurią regime užmerkę akis, nėra tapati išorinei tamsai. Ji yra veikiau šviesos nebuvimas, užsimerkimas regimybei, sąmoningumui. Vidinė tamsa yra tai, ką psichoanaltikai vadina šešėliu. Tai viskas mumyse, kam mes užmerkiame akis: mūsų nuslopinti poreikiai, jausmai, sąmoningai nesuvoktos baimės ir kompleksai, gynybiniai mechanizmai. Vidinę tamsą galima ištirpdyti tik pažinus vidinę šviesą (sąmoningumą) arba susidraugavus su išorine tamsa ir kolektyvine atmintimi. Jei sugebi susidraugautu su tamsa, žvelgti jai į akis, kalbėtis su ja, tampi bebaimis. Nes visos baimės tėra ego dalis. Tamsoje viskas tampa viena, amžina, nemirtinga.

Share This:

2 thoughts on “Skorpioniškos mintys vakarams ilgėjant”

  1. Nuostabus filosofinis straipsnis, idealiai atspindintis Skorpionišką laiką ir požiūrį. Taip būtent tamsos mes visi įtikinti bijoti ir vengti,
    būtent tamsoje gausu pavojų ir nežinomybės, tamsa prilyginama
    blogiui. Bet ar tai tiesa? Ar tos nuostatos yra mūsų, o gal jas paveldėjome iš viduramžių propagandos, kuomet baimė buvo laikoma svarbiausiu įrankiu žmonių sąmonės progresui valdyti ir stabdyti. Tikriausiai taip ir yra… Turime daugybę nepaaiškinamų baimių, kurios nuodija gyvenimus ir verčia būti santūriais, puošiame savo fasadus užuot tvarkydami vidų. Taip, būtent tokias įžvalgas atneša šis metas ir jį lydinti totali tamsa. Tai sokralus laikotarpis, sodrus, gilus, keičiantis sąmonę, verčiantis pažvelgti į savo sielos tamsiausias gelmes. Jį derėtų vertinti, įprasminti ir pamiršti baimę. Tuomet suprastume, kad tamsa nėra blogis, ji nėra pavojinga ir gąsdinanti. Tik visiškoje tamsoje galime atrasti tikrąją šviesą ir harmoniją, kuri mums yra artima nuo buvimo mamos įsčiose, kuomet buvom apsupti meilės ir rūpesčio, negirdėjom apie “nuodėmę” ir “pragarą”, nepažinom baimės.

  2. Tamsa yra šviesos nebuvimas. Ir viskas. Tai tiesiog šviesos antroji pusė. Ji nėra nei gera nei bloga kaip ir šviesa. Žmogus gali ją personalizuoti, gali ją garbinti ar nekęsti, bet tiesa ta, kad tamsa be šviesos ir šviesa be tamsos neegzistuoja. Manau būtent priskirsimas tamsai ar šviesai gerųjų ar blogųjų bruožų ir yra blogis, nes mes esame tarp jų ir mūsų užduotis – pusiausvyra, o ne šviesos ar tamsos garbinimas… Mūsų užduotis surasti prasmę o ne paskęsti simbolikose. Simboliai gali tik padėti orientuotis pasaulyje ir tiek. Ypač, kad su laikų jų reikšmė gali koordinaliai pakisti (pvz. kaip tas nutiko su svastika).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *